Ile razy można użyć jogurtu do produkcji nowej partii?

Gotowym jogurtem można zaszczepić kolejną porcję mleka co najmniej 2-3 razy, używając za każdym razem kolejnego jogurtu. Dlaczego nie więcej? Z powodów higienicznych. Domowa produkcja nie odbywa się w wyjątkowo sterylnych warunkach, a domowy jogurt przechowywany w lodówce, jest chociażby narażony na zanieczyszczenie bakteriami bytującymi w lodówce. Im bardziej sterylnie przeprowadzać będziemy hodowlę, tym dłużej uda nam się przeszczepiać jogurt. Jednak w warunkach domowych realnie możliwe jest to tylko kilkukrotnie. Jogurt należy przeszczepiać również możliwie szybko (do max 5 dni od zrobienia jogurtu), ponieważ z każdym kolejnym dniem stężenie kwasu mlekowego w żywym jogurcie rośnie, co skutkuje ograniczeniem aktywności kultur bakterii. Na szczęście nie jest to problematyczne, bo jogurt ze względu na swe walory smakowe znika z lodówki zwykle szybciej niż się spodziewamy.

Czy warto jogurt robić za każdym razem z nowego startera?

To zależy od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy w trakcie odbudowania flory po silnej antybiotykoterapii, to może to być wskazane. Główną zaletą jogurtu domowego jest zawartość bakterii probiotycznych Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum i innych, probiotycznych szczepów co jest gwarantowane, jeżeli przygotowujemy jogurt ze świeżo otwartego startera zawierającego te szczepy bakterii. W miarę kolejnego przesiewania (czyli przygotowywania jogurtu z uzyskanego w dniu poprzednim) skład bakterii w jogurcie może ulegać zmianie. Zmienia się także smak jogurtu i konsystencja (może stawać się bardziej kwaśny, lub powoli tracić zwartą konsystencję). Aby mieć jogurt o najlepszych właściwościach probiotycznych można przygotowywać go za każdym razem z nowego startera.

Jednak jeżeli jesteśmy zdrowi i jogurty spożywamy jako normalny posiłek, to pamiętajmy, że nie każdy spożywany przez nas jogurt musi być maksymalnie probiotyczny, dlatego spokojnie możemy namnażać jogurt kilkukrotnie. Skład przeszczepionego jogurtu i tak będzie dużo bogatszy niż skład wielu zwykłych jogurtów dostępnych w sklepach, a świeżość nieporównywalna z jogurtami gotowymi.

Czy w przypadku wytwarzania kefiru również można użyć jako źródło bakterii wytworzony wcześniej kefir?

Tak, można. Zasada działania jest taka sama jak przy jogurcie. Warto wiedzieć, że kefir wytwarzany metodą jogurtową (a nie kefirową, czyli w temperaturze pokojowej) będzie miał smak i konsystencję podobną do jogurtu.

Pobierz darmowego e-booka
„Robię domowy jogurt”



Wystąpił jakiś błąd, spróbuj ponownie.



Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.

Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: