Czy jogurt domowy może być stosowany w diecie Dr Dukana?

Tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy Polaków kilka lat temu odchudzało się w ramach tzw. diety dr Dukana. Dietę tę, nie bez racji, krytykowało wielu dietetyków oraz lekarzy. Jednak mimo tego wiele osób chciało spróbować tej właśnie diety.

Dieta ta, zwana proteinową, zakłada okresy, w których należy odżywiać się wyłącznie produktami białkowymi. Wśród wskazanych w zaleceniach dr Dukana  produktów są produkty nabiałowe, w tym jogurty. Autor diety nie zaleca jednak jogurtów zawierających cukier, jogurtów owocowych, słodzonych – a więc takich z zawartością węglowodanów i takich, których jest najwięcej w naszych sklepach. Jakie jogurty są więc dozwolone ?

W diecie Dr Dukana dopuszcza się spożywanie chudych jogurtów naturalnych. Jednak z ich dostępnością w sklepach oraz ich smakiem nie bywa najlepiej.

Alternatywą dla sklepowych jogurtów naturalnych może być jogurt domowy. Ponieważ produkt ten, nie jest przeznaczony do wielotygodniowego przechowywania na półkach sklepowych, nie zawiera żadnych substancji chemicznych. Przygotowany do spożycia jogurt domowy składa się wyłącznie z mleka oraz bakterii jogurtowych (mających właściwości probiotyczne). O tym jak chudy będzie, decyduje osoba przygotowująca – wybierając mleko do jego przygotowania. Jogurt domowy przygotowany wg. zaleceń dr Dukana, to oczywiście jogurt przygotowany z wykorzystaniem możliwe chudego mleka. Pamiętajmy jednak, że jogurt na mleku chudym będzie mniej odżywczy, ponieważ do przyswajania wielu witamin jest potrzebny tłuszcz.

Dieta dr Dukana dziś jest postrzegana jako propozycja dość kontrowersyjna. Wielu ekspertów wypowiada się wobec niej sceptycznie, gdyż nie zapewnia zbilansowanego odżywiania oraz według wielu osób zwiększa ryzyko chorób np. nerek oraz wątroby. Decyzję o skorzystania z diety dr Dukana warto skonsultować z lekarzem specjalizującym się w żywieniu. W trakcie jej prowadzenia niezbędne są częste badania lekarskie, szczególnie monitorujące stan nerek oraz wątroby.

Dla zrównoważenia negatywnych opinii warto wspomnieć, że utrzymująca się otyłość jest równie niebezpieczna. Jeżeli szansę na jej zredukowanie widzimy w diecie dr Dukana i jesteśmy gotowi podjąć wysiłek oraz ryzyko z nią związane, śmiało można skorzystać z jogurtu domowego – jako zdrowego produktu białkowego, niskokalorycznego, a przy okazji – wyjątkowo smacznego. Nie zapominajmy jednak o odchudzaniu się pod kontrolą lekarza lub dietetyka oraz badań monitorujących stan naszego zdrowia.

Kup startery z bakteriami i zrób jogurt domowy – tutaj

Pobierz darmowego e-booka
„Robię domowy jogurt”Wystąpił jakiś błąd, spróbuj ponownie.Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.

Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: