Czy różnorodna mikroflora jelit chroni przed demencją?

Czy to możliwe, że żyjące w naszych jelitach mikroorganizmy mają wpływ na kondycję naszego mózgu i naszej psychiki? Dziś wydaje się, że nie ma co do tego już wątpliwości. Naukowcy badają teraz m.in. jak daleko sięga ten wpływ, jakie mechanizmy rządzą tym związkiem, i jak wygląda kondycja psychiczna i zdolności poznawcze u osób z silną i słabą florą bakteryjną. Co ostatnio odkryli naukowcy?

Dziś wiemy, że flora bakteryjna naszych jelit w szeroki sposób współdziała z naszym organizmem, niejako będąc „podwykonawcą” niektórych jego funkcji w swoistej symbiozie. Ma wpływ na odporność, trawienie i perystaltykę, odżywienie organizmu. Tworzy barierę ochronną i sama dostarcza nam witamin, wspomagając produkcję niektórych z nich (np. Witaminy B).

O tych funkcjach flory wiadomo dziś już sporo. Nauka nie znosi jednak próżni, i dziś wydaje się, że głównym tematem badawczym jest właśnie wpływ flory bakteryjnej na funkcjonowanie mózgu i naszej psychiki. Związek między mikroorganizmami kolonizującymi nasze jelita a stanem naszej psychiki wydaje się fascynujący, i rodzi wiele pytań, na które nauka próbuje odpowiedzieć.

Naukowcy stale rozszerzają wiedzę w tym zakresie badając zarówno zwierzęta jak i ludzi.

Jedno z badań wykazało, że myszy którym podawano maślan sodu, miały wyraźnie niższy wskaźnik wystąpienia demencji. Maślan sodu to substancja naturalnie wytarzana przez florę jelitową w procesie fermentacji bakteryjnej niestrawionych węglowodanów. Obniżenie jego produkcji może skutkować pogłębieniem problemów układu pokarmowego. Z badań na myszach wynikało, że jego podaż miała też związek ze zdolnościami poznawczymi. U myszy u których flora bakteryjna jelit nie produkowała w sposób dostateczny maślanu sodu, obniżały się zdolności poznawcze.

Ciekawe wnioski pojawiają się również po lekturze badań na ludziach. Jedną z takich publikacji opisała redakcja magazynu National Geographic. W tekście padają zdecydowane zdania. „Chcesz mieć sprawny umysł? Zadbaj o swoje bakterie jelitowe – radzą uczeni” – referuje autorka artykułu. Jak czytamy w tekście pt „Bakterie jelitowe wpływają na myślenie. Naukowcy znaleźli związek między mikrobiomem a kondycją mózgu”, nasz układ pokarmowy jest skupiskiem neuronów, drugim co do wielkości, które wytwarzają liczne neuroprzekaźniki. Neurony te pozostają w kontakcie z mikrobami żyjącymi w jelitach, które potrafią wytwarzać substancje bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu.

Naukowcy poczynili takie ustalenia pod koniec 2021 roku, publikując wyniki z badań na grupie ponad 600 osób w wieku 48-60 lat, którego celem było sprawdzenie wpływu stanu i różnorodności mikroflory jelitowej na funkcje poznawcze.

Referowane badanie potwierdziło, że istnieje związek między mikroflorą jelitową, a działaniem mózgu, jak również fakt, że „różnorodny mikrobiom zmniejsza ryzyko przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu może też działać ochronnie na mózg – czytamy w National Geographic wypowiedź dr Meyer, jednej z autorek badania.

Jak to zwykle bywa w świecie nauki, na tym etapie badań, naukowcy deklarują, że potrzebne są dalsze potwierdzenia związku między mikroflorą a działaniem mózgu.

W czasopiśmie naukowym „Cell” w 2021 roku opublikowano tekst, o wpływie diety bogatej w fermentowaną żywność na różnorodność mikroflory i zmniejszanie stanu zapalnego.

Pewnie domyślasz się już, że takie badania i publikacje bardzo poprawiają humor w naszej redakcji. I bez tych badań, dotychczasowa wiedza dot. prozdrowotności domowo fermentowanych produktów dawała nam wystarczający powód do tego, aby z pełnym przekonaniem propagować ideę domowego ukwaszania nabiału. Również w wersji wegańskiej. Kolejne doniesienia nauki tylko potwierdzają słuszność tego kierunku.

Stałe dostarczanie do swojej diety takich uznanych szczepów kultur bakterii jak te wymienione poniżej, bez wątpienia musi mieć wpływ na różnorodność i kondycję mikroflory naszych jelit.

Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus (NCFM®), Lactobacillus paracasei (Lpc-37), Bifidobacterium lactis (Bi-07), Bifidobacterium lactis (Bl-04), Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus pentosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei. (Szczepy bakterii występujące w starterach Zakwaski Vivo).

Jeżeli prawdą jest, że różnorodność mikrobioty wpływa dobrze na kształtujący się mózg, to można by postawić śmiałą tezę, że jako redakcja serwisu poświęconego domowemu ukwaszaniu nabiału wykonujemy bardzo pożyteczną robotę.

Pamiętajmy oczywiście, że różnorodność mikroflory nie zależy wyłącznie tylko od samych jogurtów. Zbilansowana i zdrowa dieta, która wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, wymaga całościowego podejścia i wyrobienia zdrowych nawyków. Nawyk domowego ukwaszania i spożywania probiotycznych jogurtów, kefirów czy twarogów, to ta część do której my zachęcamy i przy której możemy pomóc. Reszta jest w Twoich rękach!

Źródła: 
– Bakterie jelitowe wpływają
na myślenie. Naukowcy znaleźli związek między mikrobiomem a kondycją
mózgu, National Geographic, 02.2022
– Association of the Gut Microbiota With Cognitive Function in Midlife, JAMA Network, 02.2022

 

Pobierz darmowego e-booka
„Robię domowy jogurt”



Wystąpił jakiś błąd, spróbuj ponownie.



Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.

Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: