Jak zrobić kefir domowy? Instrukcja przygotowania kefiru domowego
Zrobienie probiotycznego Kefiru Domowego z użyciem startera z probiotycznymi bakteriami kefirowymi jest bardzo proste i gwarantuje nam, że tak przygotowany kefir będzie niezwykle smaczny i będzie miał cenne właściwości probiotyczne. Zapraszamy do lektury przepisu:
Potrzebne składniki:
1 starter Zakwaska DO KEFIR Vivo – kefir (kup tutaj)
1 lub 2 litry mleka (zależnie od tego jaką ilość chcemy uzyskać). Jeśli używamy mleka innego niż UHT czy pasteryzowanego – powinniśmy samodzielnie spasteryzować mleko, co robimy w następujący sposób: musimy podgrzać mleko do ok. 80 stopni. Jeśli nie mamy termometru, możemy podgrzać mleko w łaźni wodnej: wlewamy mleko do rondla i wstawiamy go do naczynia z wodą i dopiero to drugiego naczynie jest podgrzewane na kuchni. W ten sposób podgrzewamy do temperatury lekko poniżej temperatury wrzenia. Dzięki pasteryzacji nastąpi eliminacji obcej mikroflory. Po pasteryzacji schodzamy mleko do temperatury pokojowej (czyli około 22-26 stopni).
Krok po kroku:
Przygotowanie kefiru jest nieco łatwiejsze niż jogurtu.
Do przyrządzenia kefiru potrzebujemy mleko o temperaturze pokojowej ok. 24ºC- 26ºC. Dlatego jeśli podgrzewaliśmy mleko, powinniśmy je wystudzić, natomiast jeśli wyjęliśmy je z lodówki, powinniśmy pozwolić mu osiągnąć temperaturę pokojową.
Następnie do mleka o temperaturze pokojowej dodajemy zawartość startera do przyrządzenia kefiru. Całość mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia zawartości.
Mleko z rozpuszczonymi kulturami szczelnie przykrywamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej (22ºC-26ºC) do uzyskania żądanej konsystencji kefiru. W takich warunkach, mleko zetnie się w ciągu 12-24 godzin od momentu dodatnia bakterii. Uwaga: Mleka nie należy w tym czasie mieszać.
Po ścięciu się mleka – kefir wstawiamy teraz do lodówki w celu jego schłodzenia (najlepiej na 12 godzin)
Gotowe. Kefir jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać w lodówce przez ok. 3-4 dni.
Z kefiru możemy uzyskać twarożek. Jeżeli kefir przetrzymamy dłużej niż powinniśmy, możemy z niego w łatwy sposób uzyskać twarożek. Powinniśmy kefir delikatnie podgrzać, dzięki czemu nastąpi oddzielenie serwatki. Po przecedzeniu przez sitko lub durszlak pokryty gazą lub lnianą ściereczką otrzymamy bardzo smaczny twarożek.
Propozycje dodatków
Tak przygotowany kefir jest znakomity bez dodatków, do picia. Można go podawać z owocami, może też służyć do przygotowania słonych dressingów i sosów do sałatek. Warto spróbować go z chlebem, z ziemniakami (odświeżające i orzeźwiające danie w czasie upalnego lata), w połączeniu z innymi produktami lub daniami (naleśniki, racuchy).
Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.
Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: