Jak zrobić jogurt domowy?

To prostsze niż myślisz.

Zobacz ten krótki film przedstawiajacy najlepszy naszym zdaniem sposób przygotowania jogurtu domowego. Robienie jogurtu jest w gruncie rzeczy banalanie proste i po kilku razach będziesz to robić bez zastanowienia.

instrukcja w 3 krokach

Doprowadź mleko do temp. 40-45 °C

Najlepiej zagotuj mleko i następnie ostudź do tej temperatury.

Dodaj bakterie

Do mleka o temperaturze od 40 °C do max. 45 °C dodajemy bakterie (1 fiolkę Zakwaski lub saszetkę Vital). Całość mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia proszku.

Odstaw w ciepłe miejsce na 6-8 godz.

Naczynie zakrywamy i odstawiamy w cieple. Można owinąć je np. kocem lub ręcznikiem, by jak najdłużej trzymało temperaturę. W zimie postaw na kaloryfer.

JOGURT JEST GOTOWY!

I tylko tyle - to już wszystko. Wstaw jogurt do lodówki przed podaniem.

częste pytania

Czego potrzebujesz?

Do zrobienia jogurtu potrzebujesz przede wszystkim mleko (1-3 litry) oraz starter z żywymi kulturami bakterii. Musisz też mieć stalowy garnek lub inne naczynie, w którym ukwasisz jogurt.

Jakie mleko?

W gruncie rzeczy każde. Może to być mleko krowie, kozie, wielbłądzie itd. Uwaga, możliwe także mleko rośine (czytaj specjalny przepis). Wychodzi zarówno na mleku ze sklepu jak i „od rolnika”. W tym drugim przypadku należy jednak samodzielenie spasteryzować mleko, ponieważ istniejąca w takim mleku mikroflowa mogłaby uniemożliwić wyrośnięcie jogurtu. W przypadku mleka ze sklepu zalecamy mleko pasteryzowane (to które stoi w lodówkach). Odradzamy natomiast mleko UHT jako najbardziej jałowe (choć również na nim wychodzi jogurt). Mleko UHT łatwo poznać w sklepie po tym, że nie stoi w lodówce. Naszym subiektywnym zdaniem nieco smaczniejszy jogurt wychodzi z mleka o zawartości tłuszczu 3,2 proc (oczywiście jogurt wychodzi też na „chudszym” mleku).

Ile potrzeba czasu?

Wystarczy ok. 10 minut Twojej uwagi, a potem jogurt ukwasza się przez 6-8 godzin. Najlepiej zostawić jogurt na noc i rano mieć gotowy jogurt na kilka kolejnych dni.

Jak osiągnąć temperaturę 40-45 °C?

  • najlepiej podgrzać mleko do ok. 80 °C i poczekać aż ostygnie do ok. 40-45 °C. Dlatego dobrze mieć termometr kuchenny. Jest to najbardziej pewna metoda.
  • możesz podgrzać mleko do 40-45 °C np. w garnku, podgrzewaczu do mleka dla niemowląt czy jogurtownicy (pomijasz jednak krok uprzedniej pasteryzacji mleka, co może powodować niekiedy problemy np. z gęstością jogurtu, zwłaszcza latem)
  • można też użyć metody, którą zalecaliśmy kilka lat temu: 1 litr mleka zagotowujemy, a drugi schładzamy w lodówce. Następnie mieszamy oba litry z sobą i odczekujemy ok. 10 minut. Jest to metoda „na oko”, ale dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć pożądaną temperaturę. Jest to dobra metoda, kiedy nie mamy pod ręką termometru. Pokazana jest na tym filmie: 
  • zachęcamy też do zapoznania się z przepisem Pani Agnieszki Kręglickiej

Czy potrzebuję jogurtownicy?

Nie. Jogurtownica nie jest konieczna, spokojnie możesz zrobić jogurt bez jogurtownicy. Może ona być ułatwieniem, gdy robimy jogurt bardzo często. Jej główną zaletą jest to, że nie musimy samodzielnie dbać o odpowiednia temperaturę. Główną wadą większości jogurtownic jest ich mała objętość (tylko 1 litr). Uważamy, że nie warto się tak ograniczać: zalecamy robienie od razu 2-3 litrów jogurtu. Czytaj więcej

Z czym podawać jogurt?

Jogurt możemy podawać sam lub z płatkami śniadaniowymi, musli, owocami czy innymi dodatkami, jako codzienny napój, jako sos (np. sos do sałatek), jako lody jogurtowe czy jako dodatek do ciast, ziemniaków czy chleba. Warto do jogurtu dodawać świeże owoce, a także koperek, pietruszkę, świeże i suszone zioła. Zachęcamy do zapoznania się z przepisami.

Skąd wziąć bakterie?

Startery do robienia jogurtu domowego możesz zakupić tutaj lub w ponad 300 sklepach w całej Polsce. Gdy masz już gotowy jogurt, przez ok. 2-3 kolejne razy możesz go użyć zamiast startera. Jeśli nie chcesz kupować startera, zachęcamy do zapoznania się z naszym ebookiem, w którym jest opisany na to sposób.

Ile jogurtu mogę uzyskać?

Startery przeznaczone są do zrobienia od 1 do 3 litrów jogurtu. Pamiętaj jednak, że z gotowym jogurtem możesz zaszczepić mleko jeszcze 2-3 razy zanim użyjesz kolejnego startera. Z jednej Zakwaski jesteś więc w stanie uzyskać nawet do 10 litrów jogurtów. Dlatego koszty wychodzą śmieszne. ☺️

W czym robić jogurt?

Najlepiej w garnku stalowym lub słoiku (lub małych słoiczkach). Nie należy używać garnków aluminiowych, ponieważ nie nadają się one do żadnego ukwaszania. Jeśli korzystasz z jogurtownicy, to w większości modeli ukwaszanie przebiega w naczyniu plastikowym (rzadziej w szklanym). Oczywiście możesz też robić jogurt tak jak w dawnych czasach – w glinianych naczyniach.

Jak przechowywać jogurt?

Jogurt po ukwaszaniu wstaw do lodówki. Zgodnie z zaleceniami producenta przechowuj go do 7 dni. Jeśli obawiasz się, że jest to krótki termin,  to doświadczenie wskazuje, że ten problem rzadko w praktyce występuje – jogurt domowy jest tak dobry, że znika z lodówki znacznie szybciej. A domownicy pytają z pretensją: „już go nie ma?”.

Czy warto przeszczepiać jogurt kilka razy?

Wszystko zależy od tego, jaki jest Twój cel. Jeśli chodzi Ci o dostarczenie florze jelitowej wraz z jogurtem jak najbardziej aktywnych i zróżnicowanych kultur bakterii, zalecamy do każdorazowego korzystania z nowych starterów (i jednoczesnego dobierania ich typów do swoich potrzeb). Natomiast w celach stricte kulinarnych możesz używać gotowego jogurtu przez 2-3 kolejne razy od pierwszego ukwaszenia. Oczywiście przy kolejnych przeszczepieniach aktywność i różnorodność bakterii może być mniejsza niż za pierwszym razem. Wiadomo, że niektóre szczepy chętniej rosną od innych. Niemniej jogurt wyjdzie Ci niemal równie gęsty i smaczny jak za pierwszym razem. Zwykle przy użyciu startera – po raz pierwszy jogurt wychodzi idealny, przy drugim robieniu (już użyciu jogurtu do zaszczepienia) – bardzo dobry, przy trzecim – dobry. Z czasem, przy kolejnych przeszczepieniach jogurt staje się nieco bardziej „kwaskowaty” i płynny. Dlatego po trzecim razie zalecamy użyjcie nowego startera do jogurtu.

Coś poszło nie tak?

Bardzo rzadko osoby robiące jogurt popełniają błędy, które skutkują tym, że jogurt nie wychodzi. Jeśli jogurt nie wyjdzie, po pierwsze odezwij się do nas. Postaramy się pomóc i stwierdzić, w czym tkwił błąd.
  • Najczęstszym błędem jest dodanie bakterii do zbyt gorącego mleka (przez co giną zamiast przerobić mleko w jogurt)
  • Niekiedy ukwaszanie przebiega w zbyt niskiej temperaturze
O błędach możesz poczytać też tutaj.

Jak zrobić kefir?

Żaden problem. Przepis jest tutaj.

Czy to prawda, że z jogurtu można zrobić twaróg?

Tak. Z każdego jogurtu można zrobić smaczny twaróg domowy. Jest jednak dostępna również dedykowana Zakwaska do robienia twarogu.

Pobierz darmowego e-booka
„Robię domowy jogurt”



Wystąpił jakiś błąd, spróbuj ponownie.



Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.

Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: