Problemy - czyli co poszło źle

 

Jeśli postępujemy zgodnie instrukcją, nie powinno być żadnych problemów, a jogurt powinien być idealny. Jeśli coś poszło nie tak i jogurt nie jest taki, jaki powinien, możemy wspólnie spróbować namierzyć przyczynę. Stworzenie jogurtu nie jest oczywiście bardzo łatwe, i właśnie dlatego jogurt ten ma tak cenne właściwości prozdrowotne. Jego domowe przygotowanie umożliwia nam spożywania jogurtu nie poddanego skomplikowanemu procesowi produkcji masowej, w którym stosuje się liczne środki wydłużające jego przydatność do spożycia.
Oto najczęstsze przyczyny i sposób rozwiązania problemów z przygotowaniem.Problem

Prawdopodobna przyczna

Co zrobić?

Jogurt jest zbyt płynny
  • temperatura fermentacji była zbyt niska,
  • czas fermentacji był zbyt krótki,
  • użyte bakterie nie były w stanie przeprowadzić fermentacji

1. Sprawdź, czy na pewno przestrzegasz instrukcji, zwłaszcza odnośnie temperatury i czasu fermentacji.

2. Sprawdź, czy naczynia, których używasz są czyste i czy w trakcie procesu przygotowania jogurtu zachowane zostały elementarne warunki higieniczne.

3. Można dodać również kilka łyżek mleka w proszku do mleka przed wrzuceniem zawartości saszetki z bakteriami.

4. Sprawdź, czy użyte bakterie były przechowywane w odpowiedni sposób i w odpowiedniej temperaturze.

Jogurt jest zbyt kwaśny
  • Kultury bakterii fermentowały zbyt długo i zdążyły wyprodukować zbyt dużą ilość kwasu mlekowego.
Postępuj ściśle według instrukcji odnośnie temperatury i czasu fermentacji. Po 6-8 godzinach wstaw jogurt do lodówki.
Podane probelmy dotyczą także kefiru.
Potrzebne składniki

Żeby zrobić ok. 2 litry własnego jogurt w warunkach domowych, powinniśmy posiadać:

• min. 1 saszetkę z bakteriami (kup tutaj)

• 2 litry mleka pasteryzowanego lub UHT (pełnotłustego, chudego lub mleka z proszku). Możemy użyć zarówno mleka krowiego, jak i koziego, a nawet sojowego.

 

UWAGA: Jeśli wybraliśmy mleko inne niż UHT, np. pasteryzowane, powinniśmy wpierw je przegotować, żeby przed rozpoczęciem przygotowywania jogurtu pozbyć się z mleka wszystkich niepożądanych bakterii, które mogłyby zanieczyścić jogurt.

Jak uzyskać odpowiednią temperaturę mleka?

• najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z urządzenia do podgrzewania mleka dla dzieci, które pozwoli nam uzyskać w ciągu kilku minut pożądaną temperaturę,

• jeśli nie mamy termometru, możemy w prosty sposób uzyskać odpowiednią temp. Otóż rozdzielamy mleko na 2 połowy. W przypadku 2 litrów, po 1 litrze. Jeden litr zagotowujemy. Drugi zaś schładzamy wstawiając na pewien czas do lodówki w hermetycznie zamkniętym naczyniu (np. w butelce, ważne, by nie dochodziło do niego powietrze). Następnie zagotowany litr mleka mieszamy ze schłodzoną połąwą mleka. W ten sposób uzyskamy stan, w którym mleko mieć będzie temperaturę od 40 °C do 45 °C.

• możemy po prostu zagrzać mleko, sprawdzając jego temperaturę za pomocą domowego termometru. Jeśli nie mamy akurat pod ręką termometru, możemy sprawdzić temperaturę mleka za pomocą palca. Ostrożnie! Możemy lekko zanurzyć palec w mleku. Jeśli w podgrzewanym jakiś czas mleku potrafimy utrzymać palec w środku maksymalnie do 10 sekund, oznacza to, że temperatura jest najprawdopodobniej właściwa.

  

 

Coś poszło źle?

Sprawdź co. Oto najczęściej popełniane błędy, z których powodu nasz jogurt nie ma wymarzonego smaku.

Jak zrobić kefir domowy?

Przeczytaj tutaj jak zrobić kefir domowy.