Jak zrobić jogurt na mleku migdałowym?

Jogurt orzechowy, na przykład z migdałów, to znakomite rozwiązanie dla osób z nietolerancjami na mleko, laktozę czy białka mleka np. kazeinę. Przygotowanie takiego jogurtu jest proste, choć wymaga nieco więcej wysiłku niż przygotowanie jogurtu na mleku krowim, lub kozim. 

Przepis na wspaniały jogurt migdałowy przesłała nam nasza stała Klientka, Pani Magdalena, która od wielu miesięcy przygotowuje jogurt migdałowy za pomocą Zakwaski Jogurt Vivo.

Przed przygotowaniem jogurtu migdałowego, należy przygotować domowe mleko migdałowe.

Przepis na mleko migdałowe:

Do zrobienie mleka migdałowego potrzebujesz:

  • 200 g. migdałów
  • 1 daktyl (opcjonalnie) lub 2 łyżki miodu na litr mleka (spadziowego, choć nadaję się każdy od sprawdzonego pszczelarza)
  • 800 ml. wody źródlanej
  • Mikser stołowy
  • Gaza lub bardzo bardzo drobne sito

Migdały namocz na noc w wodzie i szczypcie soli himalajskiej. Jeśli kupiliście migdały w skórce to należy namoczyć je wcześniej na pół godziny we wrzątku, a następnie obrać. Samo obieranie jest naprawdę proste, a ja to nawet lubię.

Następnego dnia, po co najmniej 8 h moczenia migdałów płuczemy je, wrzucamy do blendera, zalewany 800 ml wody i dokładamy daktyla. Wszystko miksujemy na wysokich obrotach przez czas około 3 min. lub do czasu aż wszystkie produktu połączą się ze sobą. Następnie przelewamy przez gazę tak żeby oddzielić mleko od zmielonych migdałów. Gotowe.

Tzw. pulpę, czyli pozostałości po przecedzeniu, jeśli nie mam czasu mrożę do wykorzystania później. Natomiast jeśli mam chwilę to od razu wykładam na papier do pieczenia i piekę w 180 stopniach, często mieszając zęby się nie przypaliła, a dokładnie wysuszyła. Jak jest całkowicie sucha, miele ją w młynku do kawy i powstaje super mąka migdałowa.

Przepis na jogurt migdałowy

Jogurt migdałowy, co potrzebujesz

  • 1 litr domowego mleka migdałowego,
  • 1 starter Zakwaski do JOGURTu Vivo.
  • termos
  • termometr kuchenny

Ja pracuje przy użyciu bardzo dobrego termosu i termometru kuchennego. Wszystko powinno być sterylnie czyste.

Mleko podgrzewamy do 80 stopni w celu zabicia ewentualnych bakterii.  Po tym czasie studzimy  do 43 stopni i szybko dodajemy starter Zakwaskę Vivo. Przelewamy do termosu, szczelnie zamykamy. Jogurt musi garować od 8 do 10 godzin, jest to wystarczający okres do namnożenia się dobrych szczepów bakterii. Po tym czasie otwieramy termos, ponownie mierzymy temperaturę i jeśli nie spadła poniżej 38 stopni to mamy pewność, ze bakterie są bardzo silne.

Gotowym jogurtem możemy zaszczepić kolejną porcję mleka migdałowego jeszcze 1-2 razy. W tym celu należy rozpuścić dwie duże łyżki jogurtu na litr mleka. Jogurt należy wymieszać z mlekiem aż do jego rozpuszczeniu. Pozostały proces przygotowania jest taki sam. Po 1-2 razach należy użyć kolejnej fiolki Zakwaski do JOGURTu Vivo

Pobierz darmowego e-booka
„Robię domowy jogurt”



Wystąpił jakiś błąd, spróbuj ponownie.



Dziękujemy. Teraz koniecznie POTWIERDŹ adres mail, klikają w link w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twojego maila.

Poznaj szczegółowe przepisy (w tym na jogurty mleczne i roślinne), korzyści, zalety domowo przygotowywanego jogurtu. W naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na wiele najczęściej zadawanych pytań. Podaj: